Mis on energiamärgis? Kas teadsid, et neid on mitu tüüpi?
Raivo Kohv, Bestler – kinnisvara maaklerteenus, juuli 2025
Kui oled kodu ostmas või müümas, oled ehk kuulnud sõna – energiamärgis. See võib kõlada nagu midagi keerulist ja bürokraatlikku, aga tegelikult on see väga kasulik info nii ostjale, müüjale kui ka pangale. Lühidalt öeldes – energiamärgis näitab, kui energiasäästlik on üks hoone.
Mis asi see energiamärgis täpsemalt on?
Energiamärgis annab ülevaate, kui palju energiat kulub hoones kütmisele, jahutamisele, ventilatsioonile, sooja vee tootmisele ja kogu üldelektrile. See tähendab, et saad võrrelda erinevaid maju ning kortereid mitte ainult hinna ja asukoha järgi, vaid ka kulude põhjal, mis sind tulevikus ees ootavad.
Märgised jagunevad energiaklassideks A-st (väga tõhus) kuni H-ni (väga ebatõhus). Näiteks A- ja B-klassi kodud on hästi soojustatud ja vajavad vähem kütet – see tähendab väiksemaid arveid ja paremat sisekliimat.
Mitu tüüpi energiamärgist on olemas?
- Arvutuslik energiamärgis (ETA) – tehakse uutele või renoveeritavatele hoonetele, millel pole veel reaalseid tarbimisandmeid. Kehtib 2 aastat alates kasutusloa väljastamisest. Ja siin tasub kindlasti tähelepanu pöörata kasutusloa väljastamise kuupäevale, sest energiamärgis on juba ehitusloa väljastamisel ehitisregistris näha, aga ehitamine võib kesta paar aastat – seega, jälgida kasutusloa saamise kuupäeva.
- Olemasoleva hoone energiamärgis (KEK) – põhineb tegelikel energiakuludel ja kehtib 10 aastat.
Miks see kodu ostmisel oluline on?
Energiamärgis aitab ostjal teha teadlikuma otsuse – kas investeerida kohe energiatõhusasse majja või arvestada hilisemate suuremate kuludega. SEB statistika järgi on energiatõhusus asukoha järel teine tähtsaim kriteerium kodu valimisel. Lisaks peegeldub energiatõhusus sageli ka paremas ehituskvaliteedis ja kõrgemas kinnisvara väärtuses.
Kuidas suhtuvad sellesse pangad?
Pangad hindavad energiatõhusaid maju kõrgelt. SEB andmetel kasvab A- ja B-klassi kodude populaarsus – 2025. aasta esimesel poolel moodustasid need juba 27% uutest kodulaenudest. Tihti pakutakse sellistele kodudele soodsamaid laenutingimusi, näiteks väiksemat intressi või madalamat omafinantseeringu nõuet.
Kuid – hea uudis ka neile, kes eelistavad vanemat kinnisvara: madal energiamärgis ei välista laenu saamist. Olulisemad on ikka inimese sissetulek, kohustused ja maksekäitumine. Küll aga tasub arvestada, et vanema maja puhul võivad tulevikus kaasneda kulud energiatõhususe parandamiseks.
Kui elamule ei ole väljastatud energiamärgist, siis ostjana kindlasti küsi müüjalt kommunaalmaksete arveid näha ja vähemalt ühe kalendriaasta kohta, et saada parem ülevaade kuludest. Samuti finantseerivad pangad kinnisvara ostmist, millele ei ole üldse väljastatud energiamärgist.
Kokkuvõtteks:
Energiamärgis ei ole lihtsalt paber – see on peegel, mis näitab, kui kuluefektiivne on sinu tulevane kodu. Ostjana tasub sellele kindlasti tähelepanu pöörata, eriti kui soovid säästa kütte pealt ja nautida paremat sisekliimat. Ja kui oled hoopis müüja, võib hea energiamärgis aidata sul kinnisvara paremini müüa.
Energiamärgis ei ole mingi imeloom – see on tark teejuht teadlikuma koduostu suunas.
Kui sul tekkis lisaküsimusi, siis võta julgelt ühendust või jäta oma andmed siia ning vastan meeleldi küsimustele.